مدیر

مدیر

نشانی وبگاه: http://nutrica.co

متیل اوژینول (Methyl eugenol- ME)، یک ترکیب شیمیایی طبیعی و متعلق به گروه فنیل پروپن (نوعی فنیل پروپانوئید) است. این ترکیب مستقیماً از اوژینول، محصولی از فنیل آلانین (یک آمینواسید ضروری) طی مسیر متابولیکی shikimate از کافئیک اسید و فرولیک اسید مشتق می شود. متیل اوژینول در بسیاری از گیاهان (بیش از 450 گونه گیاهی از 80 خانواده شامل نهاندانگان و بازدانگان) وجود دارد و در جذب گرده افشانگرها به سمت گیاه موثر است. نقش متیل اوژینول در جذب حشرات ،خصوصاً مگس های میوه Bactrocera ، برای اولین بار توسط F. M. Howlett در سال 1915 مورد توجه قرار گرفت. احتمال دارد این ترکیب، در طی تکامل برای پاسخ به پاتوژن ها به وجود امده باشد ،زیرا متیل اوژینول دارای برخی فعالیت های ضدقارچی نیز هست.

ME سنتز شده بصورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد: 1) به عنوان طعم دهنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده، نوشابه ها و سس ها. اگرچه در اکتبر سال 2018، FDA، مجوز استفاده از این ماده رابه عنوان طعم دهنده مصنوعی در غذا به دلیل ایجاد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی، لغو نموده است ،اما FDA، تاکید می کند که استفاده از متیل اوژینول در موارد دیگر برای سلامت عمومی خطرساز نیست. 2) در صنعت عطرسازی، 3) به عنوان اسانس در آروماتراپی. متیل اوژینول مصنوعی در علم حشره شناسی به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گرفته است که عبارتند از: 1) بازدید کردن و ردیابی قرنطینه ای مگس میوه 2) تخمین جمعیت های بومی مگس میوه و نرخ بقا در اکوسیستم های طبیعی 3) تشخیص ارتباط بین فنولوژی میوه و پویایی جمعیت های بومی مگس میوه 4) ردیابی جابه جایی های مگس های میوه بین اکوسیستم های مختلف و 5) کنترل مگس های میوه Tephritid (Diptera: Tephritidae) با روش نابودسازی حشره های نر از طریق به دام انداختن توده ای آنها.

نقش ME در علف لیمو یا سیترونلا (Citronella grass) با نام علمی Cymbopogon nardus (Poaceae) ، در جذب قوی مگس میوه Dacus (Bactrocera)، و سایر گونه های گیاهی مانند گل های پاپایا و تارو (Colocasia antiquorum) برای اولین بار حدود یک قرن پیش کشف گردید. 60 سال بعد، متیل اوژینول به عنوان موثرترین ترکیب در جذب مگس میوه Bactrocera dorsalisدر مقایسه با 34 ترکیب شیمیایی شناخته شد.

کرم خوشه خوار انگور با نام علمی Lobesia botrana :
از آفات مهم درختان انگور است که تقریبا در کلیه تاکستانها فعالیت دارد و در مناطقی مانند آذربایجان غربی ، خسارت وارده توسط این آفت بسیار چشمگیر می باشد که در سال هاي طغیانی ، خسارتش حدود 90درصد بیان شده است.
حشره کامل : شب پره با بال باز به عرض 12- 13 میلیمتر . رنگ عمومی بدن قهوه ای و لکه های روشن روی بالها . تخم صدفی زرد متمایل به سفید. تخمها به صورت انفرادی روی بند خوشه ی حبه ها قرار می گیرند. سیکل زندگی : 32-36 روز.
لارو نسل اول ، از تخم ها خارج شده و تارهای عنکبوت مانندی می تند و از غنچه ها تغذیه می کند و سبب خشک شدن و ریزش برگها می شود.
لارو نسل دوم ، از غوره و لارو نسل سوم از حبه های انگور تغذیه می کند. اوایل بهار با ظاهر شدن خوشه های گل تار عنکبوتی مانند لابلای آن ،باعث فشرده شدن غوره می شود و لارو ها بر روی غنچه برهم پیچیده شده و غنچه را از بین می برند.بعد از ظهور غنچه ، لارو آن را می خورد .

Thrips Lure : بهترین دفاع در مقابل این آفت خسارت زا، شروع زودهنگام پایش قبل از افزایش جمعیت این آفت به گونه غیرقابل کنترل است. اولین گام، پاکسازی محوطه باغ از هرگونه علف و اشغال های سبز است. به این علت که این آفت، علاقه زیادی به تخم ریزی در چنین مکان هایی دارد و دقیقا درون ساقه گیاه تخم گذاری می کند. حشره تریپس به زندگی در گروه های بزرگ تمایل دارد و اغلب در زیر برگ هایی که چسبیده به ساقه هستند یافت می شود. تله ها و جلب کننده ها می توانند اولین سد دفاعی در برنامه منسجم مدیریت آفات باشند. این لور جلب کنندگی قدرتمندی برای حشره تریپس ایجاد می نماید. زمانیکه در نزدیکی تله چسبناک قرار داده می شود، تریپس به سمت تله چسبناک جذب شده و به دام می افتند. انواع مختلفی از تله های چسبناک با لور تریپس می توانند استفاده شوند.

شب پره مینوز گوجه فرنگی با نام علمی Tuta absolutaو از خانواده Galechiidae یکی از آفات بسیار مهم گوجه فرنگی در دنیا است. شب پره مینوز گوجه فرنگی به کلیه مراحل رشدی گیاه گوجه فرنگی حمله نموده وتا صد درصد محصول را نابود می کند . خسارت آفت به خصوص در گلخانه ها، شدیدتر بوده و با تغذیه از برگ ، ساقه ومیوه عملکرد محصول را به شدت مورد تاثیر قرار می دهد.

حشرات کامل با طول 10 میلیمتر، دارای پولک های خاکستری مایل به نقره ای با لکه های سیاه رنگ روی بال های جلو ، شاخک مومانند وبندهای آن یک در میان روشن وتیره هستند . شکم حشره ماده بزرگ و سطح زیرین آن به رنگ سفید با خطوط سیاه رنگ است.در حشرات نر شکم باریک و خاکستری است. تخم آفت کوچک بیضی شکل ، در ابتدا سفید یا کرمی رنگ است که قبل از تفریخ تیره می شود . تخم ها زیر سطح برگ گذاشته می شود. این آفت در مراحل مختلف رشدی گیاه به گل ، برگ ، ساقه و در مرحله میوه دهی به میوه میزبان خسارت می زند که علائم خسارت به صورت مینوز روی برگ ها ولهیدگی میوه ها دیده می شود . برگهای گیاه مورد حمله ،حاوی تونل ها وشبکه ای از کانال های بین بافتی (مینوز ) شده و تجمع فضولات لاروی در محل فعالیت لارو به رنگ قهوه ای از دیگر علائم آلودگی می باشد ، روی میوه های گوجه فرنگی تخمگذاری زیر کاسبرگ ها صورت گرفته ولارو پس از خروج از تخم وارد میوه می شود. میوه های آلوده ، لهیده و دارای سوراخ و کانال بوده که از بازار پسندی آنها کاسته می شود . وجود لارو داخل ساقه ها نیز از رشد آنها می کاهد. این حشره توان تولید مثلی بالایی داشته و حشره کامل در صورت وجود غذای مناسب ودمای 23- 19 درجه سانتی گراد می تواند تا 300 تخم بگذارد. در دمای بالاتر ( 23 وبالاتر ) زمان رشد و نمو حشره کاهش می یابد . رشد ونمو حشره در دمای بین 7 و 10 درجه سلسیوس متوقف می شود. حشرات بالغ شب فعال بوده و طی روز معمولا بین برگ ها مخفی می شوند. حشرات ماده 1 -2 روز پس از ظاهر شدن ، حشرات نر را جلب نموده وجفتگیری می کنند . تخم پس از 5 – 7 روز باز شده و لارو پس از 10 – 5 دقیقه می تواند به بافت برگ نفوذ کند. در ابتدا کانال ها باریک اما سپس پهن تر می شوند . لاروها پس از چهار سن و طی حدود 20 روز کامل می شوند.

کرم ساقه خوار برنج با نام علمی (Chilo supperssalis ) : از مهمترین آفات برنج است که سالیانه خسارات هنگفتی را بر جای می گذارد. این گونه، همچنین سبب ایجاد خسارت در ذرت و سورگوم می گردد. کرم ساقه خوار برنج ، دارای پراکنش گسترده ای در هندوستان، بنگلادش، چین، مالزی، فیلیپین، ژاپن، تایوان، ایران و اسپانیا است. در زمستان ، به صورت لارو کامل در داخل ساقه های خشک برنج و یا علفهای هرز اطراف مزرعه به سر می برد و در حدود اوایل اردیبهشت ، هنگامیکه حداقل دمای هوا 10 درجه سانتیگراد باشد، شفیره ها در داخل ساقه های باقیمانده برنج سال قبل و یا علفهای هرز مزرعه در اطراف سوراخهای ایجاد شده توسط لاروها تشکیل می گردد.

در حدود بیستم اردیبهشت ماه اولین پروانه ها ظاهر می شوند که در اواسط خرداد به حداکثر رشد خود می رسند. عمر پروانه ها حداکثر 1 هفته است و در این مدت به طور متوسط 230عدد تخم توسط هر پروانه گذرانده می شود. تفریخ تخمها در دمای حداقل 10 تا 12 درجه سانتیگراد بمدت 5 تا 11 روز، بسته به دمای محیط انجام می گیرد. این کرم در طول سال 2 تا 3 نسل دارد و از زمان نشاکاری تا هنگام برداشت برنج، در مزارع ، فعالیت زیستی دارد .خسارت وارده طی نسلهای دوم و سوم بیشتر است.

کیمیا سبز یاخته

استفاده از مطالب این سایت با ذکر نام منبع بلامانع است.

آدرس دفتر مرکزی: گرگان، عدالت 65، مجتمع زرتشت، طبقه سوم، واحد 4
تلفن تماس :01732535564
فکس: 01732529122