شب پره ی شمشاد بومی مناطق معتدل و نیمه گرمسیری آسیا است . اولین بار در سال 2007 در اروپا گزارش شد و پس از آن به سرعت در سراسر اروپا در غرب آسیا و شمال آفریقا گسترش یافت در سال 2018، در انتاریو، کانادا نیز گزارش شده است

شناسایی شب پره شمشاد (Cydalima perspectalis) و روش های مبارزه با آن

 

چرخه ی زندگی Box moth

زمان رشد شب پره ی شمشاد بسته به دما متفاوت است. در دمای 25 درجه سانتی گراد، کل چرخه زندگی (از تفریخ تخم تا تخم‌گذاری حشرات بالغ) بین 33 تا 44 روز است، بسته به شرایط آب و هوایی، دو تا پنج نسل در سال ممکن است رخ دهد.

تخم

ماده ها تخم ها را به صورت منفرد یا در دسته های 5 تا 20 تایی در یک توده ژلاتینی روی برگ های شمشاد می گذارند. بیشتر ماده ها در طول زندگی خود بیش از 42 توده تخم را ایجاد میکنند. دما زمان رشد تخم‌ها را تعیین می‌کند، اما معمولاً طی 4 تا 6 روز تخم ها تفریخ می شوند

تخم شب پره شمشاد

شناسایی شب پره شمشاد (Cydalima perspectalis) و روش های مبارزه با آن

 

لارو شب پره شمشاد

شب پره ی شمشاد به صورت لارو زمستان گذرانی می کنند و هر شش مرحله لاروی قادر به دیاپوز شدن هستند. لاروهای زمستان گذران در پاسخ به افزایش دما ظاهر می شوند. در حالی که زمان بندی بر اساس آب و هوای محلی متفاوت است، لاروها معمولاً در ماه اسفند شروع به تغذیه می کنند و تا زمانی که در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت به شفیره شدن ادامه می دهند.

لاروهای نسل بعدی در ماه خرداد یا تیر از تخم بیرون می آیند و بلافاصله شروع به تغذیه از برگ های شمشاد می کنند. همانطور که رشد می کنند، تارهای ابریشمی ایجاد کرده تا برگ ها را کنار هم نگه دارند و مناطق محافظت شده ای برای تغذیه ایجاد کنند. آنها تمایل دارند از برگ های قسمت پایینی گیاهان میزبان تغذیه کنند، اما در قسمت بالایی ساکن هستند. لاروها در طول تابستان تا اواسط پاییز فعال می مانند. سپس در پاسخ به کاهش ساعات روز، لاروها پیله ای بین دو برگ می سازند و وارد دیاپوز می شوند.

شناسایی شب پره شمشاد (Cydalima perspectalis) و روش های مبارزه با آن

 

مرحله شفیره

شفیره شدن روی برگهای میزبان در پیله اتفاق می افتد. اگر میزبان شمشاد بدون برگ باشد، شفیره شدن ممکن است دور از گیاه میزبان با استفاده از برگ های ناحیه اطراف رخ دهد.

شفیره ها معمولاً برای اولین بار در فروردین یا اردیبهشت ظاهر می شوند و بسته به آب و هوای محلی و زمان نسل ها به طور مداوم در طول تابستان و تا پاییز وجود خواهند داشت.

حشرات بالغ شب پره شمشاد

حشرات بالغ از فرمون های جنسی برای جذب جفت استفاده می کنند. آنها بسیار متحرک هستند و معمولاً در غروب و در طول شب فعال هستند.بسته به آب و هوا و دما،حشرات بالغ ابتدا بین فروردین و خرداد از نسل زمستان گذران بیرون می آیند. بزرگسالان معمولاً دو هفته پس از ظهور زنده می مانند.

معرفی میزبان ها

شب پره شمشاد آسیب های زیادی را عمدتاً به گونه های شمشاد (Buxus) وارد می کند. همچنین نشان داده شده است که می تواند رشد و نمای خود را بروی گیاه Murraya paniculata نیز کامل کند. تنها گونه های گیاهی دیگری که بر اساس دانش فعلی ممکن است از رشد شب پره ی شمشاد حمایت کنند، Euonymus alatus و E. japonicus هستند، اگرچه شواهد موجود قطعی نیستند. برای Ilex purpurea یا هر گیاه دیگری که تغذیه از آنها در مقالات گذشته گزارش شده است، در حال حاضر هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که آنها از رشدشب پره ی شمشاد حمایت کنند.

خانوادهنام علمی (ایتالیک)نام عمومی 
شمشادیانBuxus
microphylla
شمشاد برگ کوچک
littleleaf boxwood
وضعیت میزبان
تایید شده است
شمشادیانBuxus
microphylla
var. japonica
شمشاد ژاپنی
Japanese boxwood
وضعیت میزبان
تایید شده است
شمشادیانBuxus
sempervirens
شمشاد معمولی
common boxwood
وضعیت میزبان
تایید شده است
شمشادیانBuxus sinica
var. insularis
(=Buxus
microphylla
var. insularis
شمشاد کره ای
Korean boxwood
وضعیت میزبان
تایید شده است
سدابیان
Rutaceae
Murraya paniculataنرگس درختی
mock orange
وضعیت میزبان
تایید شده است
گوشوارکیان
Celastraceae
Euonymusalatusشمشاد بالدار
burning bush
وضعیت میزبان
نا معلوم
گوشوارکیان
Celastraceae
Euonymus japonicusشمشاد رسمی
Japanese spindletree
وضعیت میزبان
نا معلوم

علائم و نشانه های  خسارت

علائم آسیب ممکن است در ابتدای هجوم ظاهر نشود زیرا لاروهای جوان در میان شاخه ها و برگ ها پنهان می شوند. لاروها از برگ و پوست درخت تغذیه می کنند و باعث برگ زدایی و خشکی می شوند که منجر به مرگ میزبان می شود. نشانه های تغذیه عبارتند از فضولات سبز-سیاه و وجود تار بروی برگ.

گزینه های کنترل

اگر شمشادهای آلوده به شدت آلوده شده باشند، درختچه های آلوده و هر میزبان مجاور را حذف و نابود کنید تا از گسترش سریع بیشتر پروانه جلوگیری شود.
♦ میزبان ها را می توان با دفن، خرد کردن یا سوزاندن از بین برد. در صورت سوختن، قوانین محلی را برای دستورالعمل ها مورد نیاز بررسی کنید.
♦ میزبان های آلوده و حذف نشده را به طور پیشگیرانه با پیرتروئید یا ارگانوفسفات درمان کنید (به کنترل شیمیایی، زیر مراجعه کنید).

کنترل شیمیایی

کنترل‌های شیمیایی ممکن است به حجم محلول پاشی بالا برای کنترل مؤثر شب پره ی شمشاد نیاز داشته باشند زیرا لاروها از سطح زیرین برگ‌ها تغذیه می‌کنند و تارهایی ایجاد می‌کنند که ممکن است آنها را از قرار گرفتن در معرض کافی مواد شیمیایی محافظت کند. در آسیا، پیرتروئیدها (دلتامترین، سایپرمترین)، ارگانوفسفره ها (کلرفلوازورون)، اسپینوسین ها اسپینوساد) و فنیل پیرازول ها (فیپرونیل) در برابر این آفت استفاده می شوند.

اسپینوساد و فیپرونیل درمان های توصیه شده در بخش هایی از چین هستند و در برابر مراحل اولیه لاروی موثرترین هستند. در مناطق آلوده اروپا، درمان های شیمیایی ابزار اصلی برای محافظت از کاشت شمشاد بوده است.

کنترل بیولوژیک

موثرترین راه برای پایش و کنترل شب پره شمشاد، تله های سطلی با طعمه های فرمونی است. تله های فرومونی را می توانید در فضاهای آزاد، حاشیه های باغ و منازل مسکونی استفاده کنید و با خیال راحت و بدون استفاده از هر گونه مواد شیمیایی خطرناک، این آفت را کنترل نمایید.

برای شب پره ی شمشاد می توان از انواع تله های فرومونی مثل فانل، دلتا و حتی تله ی سطلی استفاده کرد.

شناسایی شب پره شمشاد (Cydalima perspectalis) و روش های مبارزه با آن

 

منبع

مقاله ی New Pest Response Guidelines Cydalima perspectalis Box tree moth چاپ شده در سال 2022  که در Animal and
Plant Health Inspection Service به چاپ رسیده است